معرفی خدمات

همکاری مرکز تحقیقات روماتولوژی با آموزش های دانشگاهی: 

در سال1364  روماتولوژی به عنوان یكی از رشته های فوق تخصصی داخلی معرفی شد و برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی تهران برنامه آموزش روماتولوژی برای دانشجویان برنامه ریزی و اجرا گردید و مرکز تحقیقات روماتولوژی تربیت دستیار فوق تخصصی را در کشور آغاز نمود. آموزش دستیار فوق تخصصی از آن پس به طور مرتب ادامه پیداکرد به طوری که تعداد فارغ التحصیلان فوق تخصص روماتولوژی از مرکز تحقیقات روماتولوژی بیمارستان شریعتی تا سال 1391 شامل بر 56 نفر بوده است. هم چنین در طی این سال ها مركز تحقیقات روماتولوژی در قالب دوره های چرخشی دو تا 3 ماهه پذیرای دستیاران فوق تخصصی از دانشگاه های علوم پزشكی ایران، مشهد و شیراز و در مواردی میزبان دانشجویان روماتولوژی دانشگاه های خارج از کشور بوده است.

پایان نامه های پزشكی عمومی، تخصصی و فوق تخصصی مرکز در كل 92 می باشد. از این تعداد 26 پایان نامه پزشكی عمومی، 32 پایان نامه تخصصی، 40 پایان نامه فوق تخصصی، 32 پایان نامه دكترا، 1 پایان نامه دندانپزشكی، 1 پایان نامه داروسازی و  19 پایان نامه فوق لیسانس هستند.  


پذیرش دانشجو در مقطع POST DOC: 

مرکز تحقیقات روماتولوژی در سال 1386 برای اولین بار اقدام به جذب دانشجو در مقطع فوق دکترا نمود. پروژه ی تحقیقاتی که برای این مقطع انتخاب شده بود با عنوان "تدوین برنامه ی مولتی دیسیپلینری جهت بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به کمردرد" در سال 1389 جایزه ی جشنواره ی رازی را از آن خود کرد. 


آموزش بعد از فارغ التحصیلی

از سال 1370 مركز تحقیقات روماتولوژی برنامه های آموزش هفتگی را به اجرا در می آورد. مخاطب های این آموزش علاوه بر دستیاران فوق تخصصی روماتولوژی، فارغ التحصیلان فوق تخصصی روماتولوژی می باشند.


دوره های دکتری تخصصی (PhD by research)

طبق رای صادره کمیته منتخب چهار نفره دکتری تخصصی پژوهشی مورخ 1391/12/14 شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی مراکز تحقیقات دانشگاه، جهت راه اندازی دوره دکتری پژوهشی یا افزایش پذیرش دانشجو، مورد تصویب قرار گرفت.

گرايش: سلولی مولکولی در زمینه بیماری بهجت

ظرفیت پذیرش: 2 نفر

آيين نامه پذیرش: کلیک کنید

 

آموزش به بیماران:

کلاس های Back School  یا مدرسه ی کمر درد  و برنامه ی مولتی دیسیپلینری جهت بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به کمردرد که امروزه در دنیا به عنوان از بهترین متدهای درمانی کمر درد شناخته شده اند برای اولین بار در ایران توسط مرکز تحقیقات روماتولوژی به راه افتاد. در این کلاس ها آناتومی، فیزیولوژی، مکانیسم بیماری، راه های پیشگیری و توصیه های درمانی در صورت عود کمر درد به بیماران یاد داده می شود. مرکز تحقیقات روماتولوژی پیش قدم راه اندازی مدرسه ی زانو درد در ایران نیز می باشد. 

با توجه به این که بیش تر بیماران روماتولوژی در گیری های مزمن دارند متد های جدید Cognitive Behavior Therapy  برای بهبود کیفیت زندگی بیماران در مرکز تحقیقات روماتولو‍ژی در دست طراحی و ارزیابی می باشند. 

اهداف مرکز

مرکز تحقیقات روماتولوژی دارای سه هدف اصلی است:

آموزش، پژوهش و درمان بیماران.